Мисија и визија

Водопривредно друштво „Сава“ друштво са ограниченом одговорношћу, Шабац, МБ 07270224, готово 100 година предано и препознатљиво ради на заштити подручја које обухвата 5 општина од високих вода.

Основани смо, односно, наш правни претходник, Прва мачванска Битванска водна задруга, своју оснивачку Скупштину одржала је 24.12.1924 године у мачванском селу Глушци, на територији општине Богатић, и тај датум рачунамо као дан оснивања и почетак организоване водопривреде у овом крају. Од тада, па до данас, настављајући традицију Прве водне задруге, на подручјима општина Шабац, Богатић, Владимирци, Коцељева и дела општине Сремска Митровица, који се налази са десне стране реке Саве, спроводимо одбрану од поплава, мелиорационе и друге хидротехничке послове, као гарант сигурности и одбране од високих вода, насеља, становништва и индустрије а пре свега, пољопривредног земљишта, богате и равничарске Мачве, Поцерине и Посавотамнаве, на простору омеђен с једне стране доњим токовима наших великих река, Дрине и Саве а с друге стране планином Цер са свим његовим бујичним потенцијалом. Струковним језиком данашњице, радимо на Подрињско-колубарском мелиорационом подручју, на Водним јединицама „Сава-Шабац“ ХМС ПК 11-18,20 и „Колубара-Обреновац-Уб“, ХМС ПК 19, а одбрану од спољних вода спроводимо у оквиру Сектора С.4, на деоницама С.4.1 до С.4.4.

Језиком бројки, наше Друштво штити подручје које обухвата површину од 176.389 ха, заштита од спољних вода врши се преко 150 км савских, дринских и успорних насипа поред река, Добраве, Думаче и Церског ободног канала. Одводњавање унутрашњих вода врши се гравитационим отицањем у реку Саву, директно или преко 10 устава, а код високог водостаја Саве, пребацивањем воде преко 9 црпних станица капацитета 31,5 м3 у секунди. Од пројектованих 1800 км каналске мреже, изграђено је 1300 км. Од скоро, управљамо и новоизграђеним системом за наводњавање, двонаменском каналском мрежом, пројекат, под именом ЦСН6, на којем смо од идеје до реализације, више деценија радили, заједно са ЈВП „Србијаводе“ Београд и Институтом за водопривреду „Јарослав Черни“. Пројекат се приводи крају са својих нешто више од 60 км двонаменске каналске мреже за наводњавање, 3 уставе, 5 великих и 14 малих црпних станица, и све то скупа ће пољопривредницима више мачванских села омогућити прихватљив начин наводњавања, богатију и плоднију жетву и много мању зависност од неравномерно распоређених падавина у летњем и сушнијем периоду.

Своју делатност, која је од јавног значаја, обављамо за свог највећег инвеститора ЈВП „Србијаводе“ Београд и малим делом за ЈВП „Воде Војводине“ Нови Сад, такође, сарађујући са локалним самоуправама на чијем подручју радимо, Сектором за ванредне ситуације, инспекцијама. Посебан акценат у свом раду стављамо на двосмерну комуникацију са корисницима наших услуга, власницима пољопривредног и индустријског земљишта, да у том контакту препознамо њихове потребе, изађемо им максимално у сусрет у границама техничких и законских могућности. Наша врата су увек отворена представницима и наших инвеститора, републичких институција, локалних самоуправа, месних заједница, сваком грађанину понаособ, а стално се сусрећемо са њима и приликом извођења радова, где нас препознају и доживљавају као Друштво са важном мисијом, и ми то свим својим ресурсима, инжењерским и осталим кадром, механизацијом и опремом, традицијом и стеченом репутацијом и пре свега, присуством у решавању свих водних проблема, сваки дан, потврђујемо и оправдавамо.

Када смо прославили 100-годишњицу постојања, жеља нам је, да овладамо у потпуности услугом наводњавања на постојећем систему, да се он надограђује и проширује, коришћењем пре свега савских али и дринских вода за наводњавање, да подигнемо ниво услуга и препознатљивости на подручју на коме радимо, да будемо мера квалитета, углед, традицију и сертификати које поседујемо, као и струковне лиценце, да комуникација у свим правцима буде подигнута на европске стандарде, да образовна структура и обученост запослених, механизација и опрема буду у сразмери са захтевношћу подручја на ком радимо и у свему према очекивањима главних инвеститора, пре свега, ЈВП „Србијаводе“ Београд и Града Шапца али и корисника услуга. Да мирно корачамо у наредни век свог постојања.